BIULETYN INFORMACYJNY
RADY PEDAGOGICZNEJ
PRZEDSZKOLA NR 28
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
GRUDZIEŃ 2023.
Najważniejsze daty:
6. grudnia – MIKOŁAJKI, dzień koloru czerwonego.
15. grudnia Jasełka - grupa Słoneczka, Sówki, Biedronki
18. grudnia Jasełka - grupa Jagódki
20. grudnia Jasełka - grupa Misie
21. grudnia Jasełka - grupa Jeżyki
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
Ks. Jan Twardowki.
Grudzień jest szczególnym czasem zarówno w Państwa domach, jak i w Naszych przedszkolach.
Zarówno sale jak i korytarze, dzięki pomysłowości i zaangażowaniu nauczycieli i pań z obsługi, zostały pięknie przystrojone.
Dzięki uprzejmości Rady Rodziców i sponsorów z firmy URSA, w dniu 6.12.2023, naszą placówkę odwiedził św. Mikołaj wraz z pomocnikami. Wszystkie dzieci otrzymały jednakowe upominki.
Czas świąteczny jest wyjątkowym okresem. Mamy okazję pobyć więcej z naszymi bliskimi. Warto pamiętać, o tym, że nasze dziecko ma prawo do własnych emocji i przeżyć. Zachęcam do przeczytania artykułu pedagoga specjalnego Magdaleny Dąbrowskiej:
Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach? Rozmowa z dziećmi na temat emocji spełnia wiele funkcji. Przede wszystkim umożliwia dzieciom przyjrzenie się własnym uczuciom i powiązanie ich z konkretną sytuacją, co wzbogaca ich życiowe doświadczenie. Dodatkowo tłumaczy rzeczywistość w kategoriach podejmowanych przez ludzi decyzji i związanych z nimi konsekwencji. Częste poruszanie tematyki uczuć zwiększa ich świadomość w umyśle dziecka oraz poszerza słownik emocjonalny. Dzielenie się takimi doświadczeniami to dla młodego człowieka znakomity sposób zawierania znajomości i przyjaźni. Wspólne przeżywanie to sposób na poznanie czyjegoś charakteru i zrozumienie zasad rządzących relacjami międzyludzkimi. Z biegiem czasu i wraz z nabywaniem kolejnych doświadczeń, dzieci nie tylko coraz łatwiej mówią o emocjach, ale również zaczynają o nich myśleć. Rozwijająca się teoria umysłu pozwala młodemu człowiekowi dowiedzieć się, że nie wszyscy ludzie myślą, czują i reagują tak jak on. To ważne, by dziecko przekonało się, że różni ludzie mają odmienne pragnienia i marzenia, a każdy posiada swój własny, wewnętrzny świat myśli i uczuć, zupełnie niezależny od stanów umysłu innej osoby.
RADY DLA RODZICÓW: Nie posługujcie się stereotypami. To nieprawda, że dziewczynki są „bardziej emocjonalne”, a „chłopaki nie płaczą”. Pamiętajcie, że jako ludzie, mamy różny poziom wrażliwości, a przez to sami podejmujemy decyzje, w jaki sposób zachować się w danej sytuacji. Tłumaczcie przyczyny ludzkich uczuć oraz konsekwencje ich wyrażenia w określony sposób. Nie mówcie: „Uśmiechnij się! Babcia dała ci prezent!”. Dziecko, decydując się nie uśmiechać, widząc prezent od babci, decyduje się również ponieść związane z tym konsekwencje – babuni będzie przykro. Warto, aby wiedziało, co się może wydarzyć, gdy zdecyduje się na konkretną reakcję. Łączmy myśli z emocjami i zachowaniem w logiczny i jasny ciąg. Niech dziecko wie, jakie są powody odczuwania przez ludzi złości, oraz w jaki sposób wyrazić ją, aby nie ponieść zbyt dotkliwych konsekwencji społecznych. Gdy jednak zdecyduje się wyrazić ją silnie i krzywdząco, powinno dowiedzieć się, jakie konsekwencje będzie to miało dla jego relacji z drugą osobą – co ona w związku z tym sobie pomyśli, co poczuje i jak zareaguje. Dajcie przykład! Nie ma co udawać silnych i radzących sobie w każdej sytuacji dorosłych. Młody chłopiec, widząc w tacie herosa, może nigdy nie dać sobie prawa do przeżywania smutku czy porażki. Pokażcie, że ludzie mają kłopoty, które ich smucą lub złoszczą, że zdarza im się mieć gorszy dzień i „wstać lewą nogą”. Jednocześnie mówcie o emocjach w taki sam sposób, jak określacie je rozmawiając z dzieckiem. Czytajcie wspólnie książki… i rozmawiajcie o perypetiach ich bohaterów. To znakomita skarbnica wiedzy o ludzkich doświadczeniach, trudnościach i rozmaitych sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Rysujcie, malujcie wydarzenia z życia oraz emocje z nimi związane- niektóre uczucia łatwiej jest wyrazić dzieciom w ten sposób.
Na koniec kilka zagadek dla naszych najmłodszych.
· Jaką porę roku mamy, gdy za morzem są bociany?
(zima)
· Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej.
(lód)
· Z lodowych klocków - dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso foki.
(igloo)
· Co to za żeberka przy ścianie wiszące, co latem są zimne, a zimą gorące?
(kaloryfer)
· W jakiej stołówce za każde danie, goście dziękują nam - ćwierkaniem?
(karmnik)
· Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. Zgadnij, kto to taki. Ja wiem, lecz nie powiem!
(bałwan)
· Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów są przyczepione.
(łyżwy)