Nawigacja

WRZESIEŃ 2023 PAŻDZIERNIK 2022 LISTOPAD 2023 GRUDZIEŃ 2022 STYCZEŃ 2023 LUTY 2023 MARZEC 2023 KWIECIEŃ 2023 MAJ 2023 CZERWIEC 2023 Luty 2024 GRUDZIEŃ 2023 STYCZEŃ 2024 O szkole Kwiecień 2024 maj 2024

wrzesień 2023

WRZESIEŃ 2023

BIULETYN INFORMACYJNY

RADY PEDAGOGICZNEJ
PRZEDSZKOLA NR 28

W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

 

Wrzesień 2023

„W przedszkolu jak w domu”              

Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci,
Idą do przedszkola z rodzicami dzieci.
W przedszkolu zabawek i książek bez liku,
Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.
Razem z naszą Panią, pilnie się uczymy.
Gdy czas na zabawę, chętnie się bawimy.
Powiem Wam coś jeszcze!
Nie mówcie nikomu…
Że my się czujemy jak u siebie w domu!

Autor nieznany

Witamy w przedszkolu

Serdecznie witamy wszystkich przedszkolaków po wakacyjnej przerwie. W naszym przedszkolu dzieci przez zabawę poznają świat, rysują, uczą się wierszy i piosenek. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo, higienę, czystość i zdrowie. Szczególnie apelujemy o to, aby nie przyprowadzać do przedszkola dzieci z katarem, kaszlem, gorączką.

To nasz ramowy plan dnia:

5:00 – 8:00 – Schodzenie się dzieci. Gry, zabawy i zajęcia według pomysłów własnych lub przy niewielkim udziale nauczyciela. Zabawy integracyjne w grupie, organizowane przez nauczyciela.

8:00 – 8:45 – Zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój dziecka. Prowadzenie obserwacji pedagogicznej. Rozmowy kierowane z dziećmi, zgodnie z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci.

8:45 – 9:00 – Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka i przygotowanie do śniadania

9:00 – 9:30 – Śniadanie

9:30 – 10:30 – Zajęcia wychowawczo – edukacyjne z całą grupą, realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego przy wykorzystaniu przygotowanych przez nauczyciela, materiałów i środków dydaktycznych.

10:30 – 11:45 – Gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze lub zorganizowane w sali zajęć, ćwiczenia gimnastyczne.

11:45 – 12:00 – Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych związanych z samoobsługą dziecka i przygotowaniem do obiadu.

12:00 – 12:30 – Obiad.

12:30 – 13:00 – Poobiednia relaksacja.

13:00 – 13:30 – Zabawy dowolne dzieci w sali lub ogrodzie przedszkolnym.

13:30 – 14:00 – Przygotowanie do podwieczorku. Podwieczorek.

14:00 – 17:00 – Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Rozchodzenie się dzieci. Indywidualne zajęcia z dziećmi.

Tak przedstawiają się opłaty w naszym przedszkolu:

3 posiłki – śniadanie, obiad i podwieczorek – 8,50 zł

Śniadanie – 2,50 zł

Obiad – 4,50 zł

Podwieczorek – 1,50 zł

W najbliższym czasie:

15 września – Międzynarodowy Dzień Kropki - prosimy o stroje w kropki

20 września – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

28 września - Dzień jabłka

Kilka słów o adaptacji przedszkolaka od psychologa

Dzień, w którym dziecko przekracza próg przedszkola jest ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny. W trakcie adaptacji, czyli przystosowywania się do zmian, wszystkim będą towarzyszyć różnorodne emocje. To normalne, że możemy odczuwać niepewność, strach, ale jednocześnie ekscytację i radność z nowych wyzwań i etapu w życiu dziecka. 

W trakcie adaptacji dziecko potrzebuje dużo czasu – zrozumienia, życzliwości i cierpliwości, aby  móc przystosować się do nowej dla niego sytuacji. W literaturze można spotkać się z pojęciem dojrzałości przedszkolnej, definiowanej jako „osiągnięcie takiego stopnia rozwoju fizycznego, umysłowego, społeczno-emocjonalnego, jaki pozwala mu na pozostawanie w ciągu kilku godzin dziennie, pod opieką personelu przedszkola i współuczestniczenia w zajęciach tam organizowanych”.

Proces adaptacji powinien zachodzić stopniowo. Warto w pierwszych tygodniach powoli wydłużać czas spędzany w przedszkolu. Pozwoli to na zbudowanie pozytywnego obrazu nowego miejsca, w którym dziecko codziennie będzie spędzało czas. Pamiętajmy również o istnieniu lęku separacyjnego, który pomiędzy 2 a 3 rokiem życia może się nasilać. Jednakże, stopniowe przyzwyczajanie dziecka do uczęszczania do przedszkola może pomóc zaadaptować się nawet najbardziej przywiązanym maluchom.

Pamiętajmy o modelowaniu. Dzieci nas obserwują i przez to się uczą. To normalne, że rodzice również odczuwają niepokój, ale ważne jest, aby pracowali nad uporządkowaniem przeżywanych emocji. Jeśli dziecko zauważy niepewność rodzica – może to zaburzyć proces budowania poczucia zaufania względem miejsca, jakim jest przedszkole.

Warto również porozmawiać z dzieckiem na temat przedszkola. Opowiedzmy o planie dnia, jak wygląda sala, jak na imię ma pani, która będzie się nim opiekować. Warto tłumaczyć dziecku, że zasady panujące w przedszkolu są ważne i nie można ich łamać. Dzieci lubią kiedy w ich świecie jest rutyna i porządek – budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa, a to również zaprocentuje pozytywnie w procesie adaptacji. Warto przedstawić dziecku pozytywny obraz przedszkola – możemy na przykład pooglądać zdjęcia na stronie internetowej, pokazać plac zabaw, narysować przedszkole. Zaangażujmy dziecko w zakupy wyprawki do przedszkola. Zachęcajmy dziecko do samodzielności – próby mycia rąk, ubierania się, korzystania z toalety.

Jeśli rodzic ma jakiekolwiek obawy, to w razie wątpliwości zadawajmy pytania wychowawcom – bądźmy gotowi do współpracy.

Pamiętajmy, że każde dziecko przechodzi proces adaptacji w swoim tempie i na swój sposób. Najlepiej co rodzic może zrobić, to wsparcie i towarzyszenie dziecku w tym intensywnym czasie.

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Dąbrowie Górniczej
    Aleja Zwycięstwa 77
    42-520 Dąbrowa Górnicza
  • (32) 2640836
    Przedszkole nr 28

    Sekretariat ZSP nr 7

    (32) 2640839 wew. 22

Galeria zdjęć