BIULETYN INFORMACYJNY
Rady Pedagogicznej Przedszkola Nr 28
Styczeń 2024
Drogi Rodzicu!
Dziękujemy Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie podczas organizacji Jasełek, które odbyły się W Domu Kultury oraz na terenie przedszkola.
11 stycznia obchodziliśmy dzień biały – mleka. Z tej okazji wszystkie grupy obejrzały krótki film edukacyjny o mleku. Następnie w każdej grupie nauczycielki przygotowały nietypowe zajęcia. (Quizy, zagadki, zajęcia plastyczne). Grupa Jagódek przygotowała zajęcia sensoryczne z mąką. Grupa Słoneczka uczestniczyła w produkcji masła.
16 stycznia przedszkolaki uczestniczyły w przedstawieniu „Jak Marysia mała słonko złapać chciała”
W styczniu będziemy świętować Dzień Babci i Dziadka. Każda grupa zaprosi swoich dziadków na uroczystą akademię:
23.01.24 grupa Jagódki 19.01.24 grupa Sówki
24.01.24 grupa Słoneczka 23.01.24 grupa Biedronki
26.01.24 grupa Jeżyki 25.01. 24 grupa Misie
PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ
Każdy rodzic chce, by jego dzieci wyrosły na mądrych, wrażliwych i kochających ludzi. Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie czytanie mu książek.
Czytanie stymuluje rozwój mowy, usprawnia pamięć oraz kształtuje wrażliwość moralną małego odbiorcy. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i o ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane. Wspólne czytanie pogłębia szczególny rodzaj więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi.
Co na początek?
Barwnie ilustrowane kartki książek, to gwarancja, że książka się szybko nie znudzi. Książeczki wpływają na stymulację zmysłów (słuchu, wzroku, dotyku). Obcowanie z książką to pierwszy krok do wyzwolenia w dziecku ciekawości, która w przyszłości może przerodzić się zamiłowanie do prawdziwej lektury.
Co czytać przedszkolakom?
Przedszkolaka zainteresują krótkie historyjki z różnych dziedzin. Warto pamiętać, żeby nie były zbyt skomplikowane. Nadmiar treści może wywołać znużenie i niechęć do czytania. Wartościowa i piękna książka to taka, która uczy jak odróżniać dobro od zła. Przybliża wzorce postaw, które charakteryzują takie cechy jak: przyjaźń, odwaga, tolerancja, która daje możliwość przeżywania radości, zachwytu, smutku. Książki, w których bohaterami są misie i inne zwierzęta, często gloryfikują przyjaźń i są pełne ciekawych przygód, dlatego zawsze są lekturami godnymi polecenia. Im ciekawsza i bardziej wzruszająca książka, tym większa szansa, że dziecko chętnie będzie do niej wracało.
Jak i kiedy czytać dziecku?
Najlepiej uczynić z czytania rodzinny rytuał. Można czytać przed pójściem spać. Dzieci z niecierpliwością oczekują momentu, kiedy mama czy tato rozpocznie wieczorne czytanie. Czytać można także trzymając dziecko na kolanach, jednocześnie je przytulając. W ramionach rodzica, wsłuchane w opowieści, dziecko czuje się bezpieczne i ważne. Podczas czytania rodzic może wcielić się w rolę bohatera – zmieniać tembr głosu, intonację. W ten sposób pokazuje dziecku, czy bohater jest dobry czy zły, wesoły czy smutny. Najważniejsze jednak by czytanie kojarzyło się dziecku z przyjemnością.
Opracowała Małgorzata Stańkowska - Wilk
Bądź bezpieczny podczas ferii zimowych
Zbliża się czas ferii zimowych, dla niektórych to czas odpoczynku. Zapraszamy zainteresowanych Rodziców i dzieci do bezpiecznej strony internetowej, gdzie zamieszczone są ciekawe filiki edukacyjne „Kamlotki” uczące dzieci bezpiecznych zachowań podczas okresu ferii, apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, aby uniknąć sytuacji stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia.
https://www.gov.pl/web/kppsp-pultusk/bezpieczne-ferie