Nawigacja

WRZESIEŃ 2023 PAŻDZIERNIK 2022 LISTOPAD 2023 GRUDZIEŃ 2022 STYCZEŃ 2023 LUTY 2023 MARZEC 2023 KWIECIEŃ 2023 MAJ 2023 CZERWIEC 2023 Luty 2024 GRUDZIEŃ 2023 STYCZEŃ 2024 wrzesień 2024 Kwiecień 2024 maj 2024 Październik 2024 Biuletyn LISTOPAD 2024 Tekstowa podstrona LUTY 2025 MARZEC 2025 Maj 2025

Biuletyn

MARZEC 2023

Marzec 2023

 

 

Marzec ma ogromny garniec.

Mieszka w nim przez całe noce,

W ieje w garncu nieustannie

Syczy coś i bulgocze.

- Powiedź, Marcu, Co masz w garncu?

- Mam składniki różnorodne:

Wiatry iepłe, wiatry chłodne,

Chmucry, słońce, śnieg i wodę-

z nich przyrządzam Wam pogodę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co nas czeka w tym miesiącu:

 

  • 06.03.2023. – odbył się w przedszkolu teatrzyk pt.: „Dziadek do orzechów”.

  • 21.03.2023 – „Pierwszy Dzień Wiosny”, tego dnia odbędzie się uroczyste przywitanie wiosny przed dzieci z całego przedszkola.

  • 21.03.2023. – wraz z powitaniem wiosny będziemy obchodzić „Dzień Koloru” – prosimy o ubranie dzieci w tym dniu na zielono

  • 22.03.2023 - Laboratorium Pana Korka - Doświadczenia z ciekłym azotem - zajęcia w grupach Pszczółek i Muchomorków

 

Ponadto:

Przedszkole przygotowuje się do konkursu plastycznego pt.: „Dąbrowa Górnicza oczami dziecka”, który odbędzie się dnia 30.03.2023r.

 

Psycholog w przedszkolu

 

Od lutego w naszej placówce jest dostępna Pani psycholog mgr Dominika Skiba. Zachęcamy Rodziców/opiekunów prawnych w razie potrzeby do kontaktu. Wszelkie informacje odnośnie pracy psychologa zamieszczone są na stronie internetowej naszej placówki: https://przedszkole28dg.edupage.org

Umieszczane są również na bieżąco artykuły poruszające zagadnienia psychologii rozwojowej dziecka.

 

Ruch a rozwój dziecka”

 

Nadszedł marzec… Czas kiedy słońce pojawia się na niebie częściej niż dotąd. To miesiąc budzenia się do życia, nie tylko natury, ale także nas samych. Ruch jest niezbędnym elementem życia każdego człowieka. Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój każdego organizmu, a w szczególności organizmu dziecka, którego potrzeby ruchowe są zdecydowanie największe.

Uczymy dzieci myślenia, wzbogacamy ich wiedzę, skupiamy się na rozwoju intelektualnym. I dobrze! Pod warunkiem, że nie zapominamy również o rozwoju motorycznym, a więc uczymy dzieci ruchu. Wszystkie ćwiczenia ruchowe powinny być nacechowane dużym bogactwem ruchów, wszechstronnością i znaczną różnorodnością ćwiczeń. Stosowane systematycznie pozwolą dziecku odkrywać wartości i możliwości własnego ciała. Trzeba przyzwyczajać dzieci do aktywności zarówno w domu, jak i w terenie, w różnych porach roku. Ruch nie tylko czyni dziecko sprawniejszym, ale i mądrzejszym. Przez niego następuje odkrywanie uzdolnień i talentów. Poprawia nastrój, daje poczucie spełnienia i zadowolenia, pozwala lepiej poznać siebie i otoczenie. Ruch ma ogromne znaczenie dla prawidłowego pełnego rozwoju.

Przede wszystkim ruch sprawia, że dzieci mogą:

a) ROZŁADOWAĆ NADMIERNĄ ENERGIĘ - mała, ciasna przestrzeń i ograniczona możliwość poruszania się, nasila napięcie emocjonalne i często uruchamia agresywne sposoby rozładowywania go, a na całościowy rozwój człowieka.

b) DOTLENIĆ SIĘ - Świeże powietrze poprawia znacznie koncentrację uwagi.

c) TRENOWAĆ ZMYSŁ RÓWNOWAGI - dzięki huśtaniu się, balansowaniu na murkach, chodzeniu po leżącej na ziemi linie, jeździe na rolkach, deskorolce, rowerze dzieci ćwiczą równowagę.

 

Ruch trenuje nie tylko mięśnie, lecz również umysł i psychikę. Dostarcza doświadczeń przestrzeni, czasu, schematu własnego ciała, koordynacji wzrokowo-ruchowej, wyostrza zmysł wzroku i słuchu.. Dzieci uwielbiają skakanie, bieganie, chcą się poruszać, ponieważ ruch „karmi” ich mózgi. Będąc aktywnym ruchowo rozwijamy zmysły: przedsionkowy, prioprioceptywny, dotyk, wzrok, słuch. Mało ruchu, więcej czasu spędzonego przed telewizorem, tabletem, telefonem, komputerem, a także wyręczanie dzieci przez rodziców – to niektóre z czynników powodujących zaburzenia integracji sensorycznej.

Należy wspomnieć również, iż ruch i wszelkie zabawy ruchowe stymulują kształtowanie się różnych cech niezbędnych w późniejszym życiu, tj.: samodzielność, równowaga emocjonalna, hart psychiczny, odporność na stres, umiejętność psychicznej adaptacji do zmieniających się warunków, poczucie odpowiedzialności, zdyscyplinowanie i wytrwałość w pokonywaniu trudności.

 

Ruch to inwestycja, która procentuje przez całe życie.”

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Dąbrowie Górniczej
    Aleja Zwycięstwa 77
    42-520 Dąbrowa Górnicza
  • (32) 2640836
    Przedszkole nr 28

    Sekretariat ZSP nr 7

    (32) 2640839 wew. 22

Galeria zdjęć