Biuletyn Informacyjny
Rady Pedagogicznej Przedszkola Nr 28 w Dąbrowie Górniczej
Kwiecień 2023
W miesiącu kwietniu:
W grupach 3-latków i 3-4 latków odbędą się zajęcia otwarte dla rodziców
14.04.2023 - konkurs plastyczny międzygrupowy n/t. „Międzynarodowy Dzień Ziemi” – prace plastyczne wykonane w domu
21.04.2023 – sprzątanie Ziemi
26.04.2023 – teatrzyk dla dzieci w wykonaniu aktorów „Wiosenna pobudka”
W grupach 5-6 latków i 6-latków odbędą się zajęcia profilaktyczne na podstawie bajki „Cukierki”
Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowywaniu dzieci do udziału w konkursach.
Krótko na temat:
DLACZEGO BAŚNIE ?
Baśnie należą do ważnego repertuaru literatury dla dzieci. „Baśniowe postacie i ich losy, pewne powtarzające się wątki i motywy literackie baśni stanowią trwały element doświadczeń ludzi danego kręgu kulturowego, stają się źródłem wzruszeń kształtujących życie wewnętrzne licznych generacji i wprowadzają w świat fikcji literackiej wciąż nowe pokolenia”.
Baśń przedstawia istotne problemy ludzkiego życia. Logicznym następstwem jest pozytywne zakończenie przygód baśniowych bohaterów. To pozytywne zakończenie jest dla dziecka bardzo ważne; pozwala mu utrzymać wiarę w zwycięstwo dobra i przywraca równowagę emocjonalną po wzruszeniach przeżytych w toku śledzenia przygód bohaterów.
W baśni dziecko znajduje wzorce osobowe i wzory postępowania, występuje poczucie sprawiedliwości, pouczenie dla słuchacza, że za dobro jest nagroda, a za zło kara. W baśni stosowana jest zasada kontrastu. Postacie baśniowe są albo dobre, albo złe, albo piękne, albo brzydkie, co odpowiada psychice dziecka.
Baśnie odgrywają istotną rolę w rozwoju emocjonalnym dzieci. Dziecko razem z bohaterem baśni przeżywa radość, strach, smutek, ból.
Dzięki tej identyfikacji zapoznaje się z całą gamą emocji, uczuć i postaw. Uczy się zachowań społecznie akceptowanych, form ekspresji emocji, sposobów reagowania w trudnych sytuacjach.
Baśń silnie oddziaływuje na wyobraźnię dziecka, kształtuje stosunek do wartości moralnych, uczy cenić szlachetne cechy charakteru, a potępiać zło. Wybór baśni musi być jednak przemyślany tak, aby dla małego odbiorcy było jasne: kto jest dobry a kto zły i jaka spotkała go kara. Bo w baśni morał jest oczywisty i zrozumiały nawet dla najmłodszych dzieci.
Literatura: Skrobiszewska H. „Baśń i dziecko”
Świąteczne życzenia
Zdrowych i pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
smacznego jajka,
mokrego dyngusa
oraz
Wesołego Alleluja!
Życzą pracownicy Przedszkola